9.1. PETR HINGAR – MAROKO -

Maroko má vše, co cestovatelé očekávají od místa, které objímá jak pobřeží Atlantiku, tak saharská poušť. Okouzlujících bílo-modré vesničky a neuvěřitelné vlny. Krásné červené a oranžové písečné duny a třpytivé palmové oázy. Malebné domy a majestátní hliněné pevnosti. Křišťálově čistá noční obloha, která je ideální pro pozorování hvězd. Ale to největším překvapením skrývá pohoří Atlas. Velkolepost, vzdušnost a majestátnost na straně jedné a zapomenutost v čase na straně druhé. Tohle všechno jsou přísady magické krásy Maroka.

16.1. DENY A CAROL – MEXIKO

Deny a Carol vás provedou napříč Mexikem: Ukážeme vám nejhezčí pláže Yucatánského poloostrova, přírodu krásného a málo objeveného Chiapasu, historii Mexico City a pokocháme se i severem Mexika. Nevynecháme šnorchlování na Mezoamerickém korálovém útesu, aztécké i mayské pyramidy, spoustu zvířat, jídla, mayskou kulturu, katedrály, katakomby, spoustu nádherných ale ne tak známých cenotes. 

23.1. JAN HVÍZDAL – ZMRZLÉ SVĚTY – ŠPICBERKY

Milovníci psů a cestopisů zpozorněte, do kavárna ve Vile přijede celebrita:
Jan Hvízdal je cestovatel, musher, fotograf a profesionální průvodce na arktickém souostroví Špicberky. Kromě krásných fotografií a poutavého povídání se můžete zeptat na setkání s medvědem, obraně pepřovým sprejem, početí pod polární září, jízdu na psím spřežení, zkušenosti s klienty, chystané expedice, život za polárním kruhem či dobrovolnické práce po celém světě.

30.1. HONZA MRÁZ – BALKÁNEM DO ALBÁNIE

Albánie je krásná a zajímavá země, která své návštěvníky neustále překvapuje. Pojďte si trošku rozšířit obzory cestou do této nádherné jižní balkánské země, kterou tak opět různě prokličkujeme starým VW Polo, na kole i pěšky, se zajedeme podívat na další zajímavosti okolních států, jako je Chorvatsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina a také do Severní Makedonie. Návštěvou těchto zemí se octnete na místech úžasných dobrodružství, kde můžete zažít svobodné kempování ve volné přírodě a mnoho dalších neskutečných zážitků.
A když už si myslíte, že cesta domů je po dvou měsících velice blízko, dokáže vás překvapit velká a nevyzpytatelná srbská bouře, ze které vyplyne jedno velké ponaučení…Více o výletech a cestách na FB stránkách Tou správnou cestou?

6.2. KATKA RUSHKOVÁ – JORDÁNSKO

Jordánsko, malá země na Blízkém východě s jedinečnou přírodou a bohatým kulturním dědictvím, které ukrývá nekonečné pouště, skalní města, antické památky i středověké hrady. Právě zde našel Mojžíš s Izraelity zemi zaslíbenou, a to poblíž hory Nebo. Jordánská příroda přímo láká k turistice. skalní město Petra i pouštní oblast Wadi Rum nemá v Asii obdobu, stejně jako koupel v Rudém moři. K Jordánsku neodmyslitelně patří rušná orientální tržiště a bazary a také pohostinní obyvatelé a výborná kuchyně.

13.2. MICHAL ČERNÝ – INDIE – K PRAMENŮM ŘEKY GANGY

Posvátná řeka Ganga pramení v ledovcích Himálaje a pak symbolicky obtéká celou severní Indii, aby se nakonec spojila s další posvátnou řekou Brahmaputrou aby vytvořila obrovskou říční deltu na pobřeží Bengálského zálivu. Po celé délce toku je řeka lemována posvátnými místy hinduistů.
Hlavní pramen Gangy vytéká z ledovce Gengotri ve výšce přes 4 000 m. Až tam jsme se vydali smočit nohy (někteří i těla) v rodící se posvátné řece a nabrat trochu vody na památku. Ale Ganga má ještě další 3 prameniště. Pod jedním z nich je postaven chrám Kedarnath, ke kterému každý den stoupá až několik desítek tisíc poutníků. Jít s nimi byl silný zážitek.
Při naší pouti k řece Ganze jsme navštívili i další místa. Horský chrám Bagrinath, město Haridvar, v němž se koná největší světová náboženská pouť a každodenní bohoslužby, komplex Rišikeš, kde meditovali slavní Beatles. Nevynecháme ani několik dalších svatostánků ve městě Dillí.
A nakonec opustíme Gangu a místa spojená s východními náboženstvími a vydáme se do národního parku Ranthambore fotografovat tygry a další divoká zvířata.

20.2. KAREL STARÝ – JAMAJKA

Průvodce CK Nomád Karel Starý zve na nejtypičtější ze všech karibských ostrovů. Na ostrov, kde v “nejhříšnějším městě světa” přístavu Port Royal vládl první mezi všemi piráty v Karibiku – kapitán Henry Morgan. Do pravlasti reggae, dredů a věčné inspirace pro nezávislé. Na podmanivou Jamajku s překrásnými plážemi, korálovými útesy, bujnou tropickou vegetací, horskými scenériemi, řekami a vodopády, ale i neobvyklými termálními lázněmi. Na ostrov vůně vanilky, kávy a rumu, exotického ovoce, karibské hudby, atraktivních „černých gazel“ i „mimozemšťana“ Usaina Bolta. Na ostrov, jejž sám Kryštof Kolumbus považoval za nejkrásnější ze všech, které objevil.

27.2. VLADISLAV JIROUŠEK – INDONESIE

Rozlohou obrovský stát, rozprostírající se na několika tisíci ostrovech kolem rovníku, je známý svou přírodou i rozmanitou kulturou, která se v průběhu předlouhé historie na jednotlivých ostrovech uprostřed oceánu rozvinula.
Území Indonésie dále zabírá zhruba tři čtvrtiny rozlohy Bornea (chcete-li Kalimantanu), třetího největšího ostrova naší planety. Borneo je pro své nebezpečné džungle a nespoutané řeky rájem všech turistů s duší dobrodruha. Rovněž je domovem orangutanů,

Ing. Vladislav T. Jiroušek – zoolog, fotograf přírody, cestovatel.
1967–2005 Ředitel ZOO Jihlava. Prezident Unie Českých a slovenských zoologických zahrad. V letech 2009-2011 realizoval vlastní projekt rekonstrukce národní ZOO na Kypru. Od roku 2015 buduje v Indonézii záchrannou stanici pro mořské želvy
Knihy: S malým báglem velkou Čínou, Jak jsem fotografoval zvířata, Zvířata mého života, Pět misek rýže, Zoo Jihlava – cesta od kolébky k dokonalosti.

5.3. SLÁVEK KRÁL – AFRIKA STOPEM

Slávek Král není žádný cestovatelský začátečník, dvakrát objel stopem svět a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku.
Jak si stopnout letadlo, loď, policejní auto, koně nebo pašeráky drog? Jaké to je, když vás obklíčí 200 slonů na safari? Jak náročné může být objet na kole celý Mauritius? Jak přespat u kolemjdoucích Masajů? Jak se dostat na místní svatbu? Jak do televize? Jak překonat malárii? Co dělat ve slumu v Kibeře? Jak se dostat na školní divadelní festival? Jak přemluvit děcka, aby válela sudy a zpívala u toho českou hymnu? Jak vypadá dovolená cestovatele?
Dobrovolničení na 7 různých místech, 14 afrických zemí, 25 000 km stopem, blesk, bungee jumping, řízení trajektu i kamionu. Brutal lowcost cestování za účelem poznání místních kultur zažiješ na videopřednášce, která tě namotivuje vyjet teď hned a poznat svět.

12.3. DENY A CAROL – VELKOMĚSTA USA

Přednáška o 6-měsíčním putování po USA. Představíme nejznámější metropole, spoustu kulturních i přírodních památek a krásné pláže. Společně nahlédneme do hippies měst, ale také si povíme zajímavosti o samotných Američanech. Doporučíme vám široké spektrum aktivit, které můžete v těchto městech zažít. Nevynecháme ani zajímavá doporučení pro nízko rozpočtové cestovatele a zboříme mýty, že po USA mohou cestovat jen milionáři.

19.3. VERONIKA JIŘÍČKOVÁ – POLSKÝ BALT

S koloběžkou podél Baltského pobřeží Polska i mé další výpravy a Polsko jako takové, abych Vám ukázala, že tato země toho nabízí mnohem víc, než by jste možná čekali.

Jak dobře znáte naše sousedy? V Polsku si zaplavete v moři, na pláži posbíráte zlato a najdete tu také Benátky nebo nejrozlehlejší hrad na světě. Od země s více než tisíciletou historií nic míň ani nečekejte.

26.3. JIŘÍ HRMA – ALJAŠKA

Aljaška je země mnoha tváří – drsná kráska, krajina ledu, půlnočního slunce i magické polární záře. Rozlohou je zhruba 22x větší než Česká republika, ale nežije tu ani milion stálých obyvatel. Na Aljašce pochopíte pravý význam slova divočina. Čekají na vás dechberoucí scenerie, hory, kterých je tu tolik, že ani nemají jména, ledovce… a divoká zvířata prohánějící se po stráních, ale také třeba přímo vedle silnice. Místní obyvatelé jsou navíc jedni z nejmilejších a